2014 Oktoberfest Race Weekend Results

2014-10-05

A-Main 01 — 1. Austin Nason, Roscoe; 2. Zack Riddle, Cottage Grove, Wis; 3. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 4. Jon Lemke, Shakopee, Minn.; 5. Michael Beamish, Egan, Minn.; 6. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 7. Doug Brown, Prior Lake, Minn.; 8. Michael Ostdiek, Lakeville, Minn.; 9. Rich Schumann, Jr., Portage, Wis; 10. Jerry Mueller, Richfiled, Wis; 11. Caleb Adrian, Walcott, Iowa; 12. Harley Jankowski, Sparta, Wis; 13. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 14. Matthew Henderson, LaCrosse, Wis; 15. Dave Edwards, Salem, Wis; 16. Mike Ehde, Prairie du Chien, Wis; 17. Brady Liddle, Oregon, Wis; 18. Jerimy Wagner, Onalaska, Wis; 19. Adam Bendzick, Elko, Minn.; 20. Casey Strese, Johnson Creek, Wis; 21. John DeAngelis, Jr, Hubertus, Wis; 22. Jeremy Miller, Rockford; 23. Christopher Marek, Lakeville, Minn.; 24. Brent Edmunds, Monticello, Wis; 25. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 26. Jesse Bernhagen, Markesan, Wis; 27. Mark Miller, Columbus, Wis; 28. Lawrence Berthiaume, Albertville, Minn..

Last Chance “A” 01 — 1. Mike Ehde, Prairie du Chien, Wis; 2. Dave Edwards, Salem, Wis; 3. Adam Bendzick, Elko, Minn.; 4. Ryan DeStefano, Colgate, Wis; 5. Ryan Kamish, Farmington, Minn.; 6. John Ovadal, Jr., Watertown, Wis; 7. Todd Kamish, Lakeville, Minn.; 8. Jeff Nowak, Weston, Wis; 9. Collin Olson (r), Hugo, Minn.; 10. Ricky Heinan, Kewaskum, Wis; 11. Gary Krueger, New Lisbon, Wis; 12. Kyle Taylor, Stoughton, Wis; 13. Matt Inglett, LaCrosse, Wis; 14. Tom Jasinski (r), Pewaukee, Wis; 15. Brady Liddle, Oregon, Wis; 16. Caleb Adrian, Walcott, Iowa; 17. Rick DeVito, Camp Douglas, Wis.

Last Chance “A” 02 — 1. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 2. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 3. Doug Brown, Prior Lake, Minn.; 4. Todd Oliver, Bangor, Wis; 5. Cole Anderson, Northfield, Minn.; 6. Garett Goodwin, Three Oaks, Mich.; 7. Morgan Schissel, Marshall, Wis; 8. Jerimy Wagner, Onalaska, Wis; 9. Casey Strese, Johnson Creek, Wis; 10. Dan Jung, Iron Ridge, Wis; 11. Kyle Smith, Lake Mills, Wis; 12. Jason Dummer, Holmen, Wis; 13. Larry DeVito, Camp Douglas, Wis; 14. Tiffany Desjarlais, Columbus, Wis; 15. Ken Jacoby, Marshall, Wis; 16. Jared Lannert, West Allis, Wis; 17. Brad Conant, Antigo, Wis.

Heat 01 — 1. Michael Ostdiek, Lakeville, Minn.; 2. Dave Edwards, Salem, Wis; 3. Brady Liddle, Oregon, Wis; 4. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 5. Morgan Schissel, Marshall, Wis; 6. John Ovadal, Jr., Watertown, Wis; 7. Collin Olson (r), Hugo, Minn.; 8. Larry DeVito, Camp Douglas, Wis; 9. Ken Jacoby, Marshall, Wis; 10. Rick DeVito, Camp Douglas, Wis.

Heat 02 — 1. John DeAngelis, Jr, Hubertus, Wis; 2. Mike Ehde, Prairie du Chien, Wis; 3. Garett Goodwin, Three Oaks, Mich.; 4. Cole Anderson, Northfield, Minn.; 5. Ryan Kamish, Farmington, Minn.; 6. Matt Inglett, LaCrosse, Wis; 7. Tiffany Desjarlais, Columbus, Wis; 8. Brad Conant, Antigo, Wis; 9. Kyle Taylor, Stoughton, Wis; 10. Duke Long, West Bend,

Heat 03 — 1. Christopher Marek, Lakeville, Minn.; 2. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 3. Todd Oliver, Bangor, Wis; 4. Adam Bendzick, Elko, Minn.; 5. Todd Kamish, Lakeville, Minn.; 6. Dan Jung, Iron Ridge, Wis; 7. Kyle Smith, Lake Mills, Wis; 8. Jeff Nowak, Weston, Wis; 9. Tom Jasinski (r), Pewaukee, Wis; 10. Alex Papini, Machesney Park.

Heat 04 — 1. Mark Miller, Columbus, Wis; 2. Doug Brown, Prior Lake, Minn.; 3. Caleb Adrian, Walcott, Iowa; 4. Ryan DeStefano, Colgate, Wis; 5. Jerimy Wagner, Onalaska, Wis; 6. Casey Strese, Johnson Creek, Wis; 7. Ricky Heinan, Kewaskum, Wis; 8. Gary Krueger, New Lisbon, Wis; 9. Jason Dummer, Holmen, Wis; 10. Jared Lannert, West Allis,

Qualifying Dash 01 — 1. Jon Lemke, Shakopee, Minn.; 2. Zack Riddle, Cottage Grove, Wis; 3. Brent Edmunds, Monticello, Wis; 4. Michael Beamish, Egan, Minn.; 5. Lawrence Berthiaume, Albertville, Minn.; 6. Jeremy Miller, Rockford; 7. Harley Jankowski, Sparta, Wis.

Qualifying Dash 02 — 1. Jesse Bernhagen, Markesan, Wis; 2. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 3. Austin Nason, Roscoe; 4. Rich Schumann, Jr., Portage, Wis; 5. Matthew Henderson, LaCrosse, Wis; 6. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 7. Jerry Mueller, Richfiled, Wis.

Time Trial — 1. Jeremy Miller, Rockford; 2. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 3. Lawrence Berthiaume, Albertville, Minn.; 4. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 5. Harley Jankowski, Sparta, Wis; 6. Rich Schumann, Jr., Portage, Wis; 7. Michael Beamish, Egan, Minn.; 8. Austin Nason, Roscoe; 9. Brent Edmunds, Monticello, Wis; 10. Jerry Mueller, Richfiled, Wis; 11. Zack Riddle, Cottage Grove, Wis; 12. Matthew Henderson, LaCrosse, Wis; 13. Jon Lemke, Shakopee, Minn.; 14. Jesse Bernhagen, Markesan, Wis; 15. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 16. Mike Ehde, Prairie du Chien, Wis; 17. Alex Papini, Machesney Park; 18. Caleb Adrian, Walcott, Iowa; 19. Brady Liddle, Oregon, Wis; 20. John DeAngelis, Jr, Hubertus, Wis; 21. Christopher Marek, Lakeville, Minn.; 22. Doug Brown, Prior Lake, Minn.; 23. Dave Edwards, Salem, Wis; 24. Cole Anderson, Northfield, Minn.; 25. Todd Oliver, Bangor, Wis; 26. Ryan DeStefano, Colgate, Wis; 27. Michael Ostdiek, Lakeville, Minn.; 28. Garett Goodwin, Three Oaks, Mich.; 29. Adam Bendzick, Elko, Minn.; 30. Mark Miller, Columbus, Wis; 31. Morgan Schissel, Marshall, Wis; 32. Ryan Kamish, Farmington, Minn.; 33. Kyle Smith, Lake Mills, Wis; 34. Casey Strese, Johnson Creek, Wis; 35. John Ovadal, Jr., Watertown, Wis; 36. Duke Long, West Bend, Wis; 37. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 38. Ricky Heinan, Kewaskum, Wis; 39. Collin Olson (r), Hugo, Minn.; 40. Kyle Taylor, Stoughton, Wis; 41. Todd Kamish, Lakeville, Minn.; 42. Jason Dummer, Holmen, Wis; 43. Larry DeVito, Camp Douglas, Wis; 44. Matt Inglett, LaCrosse, Wis; 45. Jeff Nowak, Weston, Wis; 46. Gary Krueger, New Lisbon, Wis; 47. Ken Jacoby, Marshall, Wis; 48. Tiffany Desjarlais, Columbus, Wis; 49. Tom Jasinski (r), Pewaukee, Wis; 50. Jared Lannert, West Allis, Wis; 51. Rick DeVito, Camp Douglas, Wis; 52. Brad Conant, Antigo, Wis; 53. Dan Jung, Iron Ridge, Wis.

Next Event

Champion's Banquet
Forest Hills Lodge
January 11, 2020

Top 5 in Points
As of 10/6/19

1 2B Michael Bilderback 615
2 00W Brody Willett 572
3 52W Chad Walen 530
4 51JN Justin Neisius 487
5 13E Nick Egan 470

View Full Standings