Results from 06.27.14

2014-06-28

Big 8 Late Model Series

A-Main 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 2. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 3. Dan Lensing, Roscoe; 4. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 5. Austin Nason, Roscoe; 6. Kevin Knuese, Waukesha, Wis; 7. Tim Sargent, South Beloit; 8. Gregg Pawelski, Muskego, Wis; 9. Ryan Goldade, Edgerton, Wis; 10. Jesse Bernhagen, Markesan, Wis; 11. Mike Meyerhofer, Burlington, Wis; 12. Steve Dobbratz, Rio, Wis; 13. John DeAngelis, Jr, Hubertus, Wis; 14. Shane Morrissey, Cuba City, Wis; 15. Billy Baumeister, Janesville, Wis; 16. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 17. Jacob Gille, Machesney Park; 18. Dave Edwards, Salem, Wis; 19. Casey Strese, Johnson Creek, Wis; 20. Mike Ehde, Prairie du Chien, Wis; 21. Michael Clapper, Dane, Wis; 22. Brady Liddle, Oregon, Wis; 23. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 24. Christopher Marek, Lakeville, Minn..

Last Chance “A” 01 — 1. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 2. Michael Clapper, Dane, Wis; 3. Dave Edwards, Salem, Wis; 4. Casey Strese, Johnson Creek, Wis; 5. Tony Brutti, Dyer, Ind.; 6. Mark Miller, Columbus, Wis; 7. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 8. Shayne Poehnelt, Spring Green, Wis; 9. Jacob Gille, Machesney Park; 10. Craig Phillips, Edgerton, Wis; 11. Collin Olson, Hugo, Minn.; 12. Tom Jasinski, Pewaukee, Wis; 13. Shane Morrissey, Cuba City, Wis.

Heat 01 — 1. Billy Baumeister, Janesville, Wis; 2. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 3. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 4. Tony Brutti, Dyer, Ind.; 5. Mark Miller, Columbus, Wis; 6. Jacob Gille, Machesney Park; 7. Garett Goodwin, Three Oaks, Mich.; 8. Tom Jasinski, Pewaukee, Wis; 9. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 10. Shane Morrissey, Cuba City, Wis; 11. Andy Evraets, Menomonee Falls, Wis.

Heat 02 — 1. Steve Dobbratz, Rio, Wis; 2. Mike Ehde, Prairie du Chien, Wis; 3. Dave Edwards, Salem, Wis; 4. Michael Clapper, Dane, Wis; 5. Casey Strese, Johnson Creek, Wis; 6. Shayne Poehnelt, Spring Green, Wis; 7. Craig Phillips, Edgerton, Wis; 8. Collin Olson, Hugo, Minn.; 9. Kyle Kirberger, Ramsey, Minn.; 10. Brent Edmunds, Monticello, Wis.

Qualifying Dash 01 — 1. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 2. Dan Lensing, Roscoe; 3. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 4. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 5. Austin Nason, Roscoe; 6. John DeAngelis, Jr, Hubertus, Wis; 7. Brady Liddle, Oregon, Wis.

Qualifying Dash 02 — 1. Kevin Knuese, Waukesha, Wis; 2. Gregg Pawelski, Muskego, Wis; 3. Mike Meyerhofer, Burlington, Wis; 4. Tim Sargent, South Beloit; 5. Jesse Bernhagen, Markesan, Wis; 6. Christopher Marek, Lakeville, Minn.; 7. Ryan Goldade, Edgerton, Wis.

Time Trial — 1. Bobby Wilberg, Beloit, Wis; 2. Christopher Marek, Lakeville, Minn.; 3. Austin Nason, Roscoe; 4. Tim Sargent, South Beloit; 5. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 6. Ryan Goldade, Edgerton, Wis; 7. John DeAngelis, Jr, Hubertus, Wis; 8. Mike Meyerhofer, Burlington, Wis; 9. Brady Liddle, Oregon, Wis; 10. Jesse Bernhagen, Markesan, Wis; 11. Dan Lensing, Roscoe; 12. Gregg Pawelski, Muskego, Wis; 13. Jon Reynolds, Jr., Rockford; 14. Kevin Knuese, Waukesha, Wis; 15. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 16. Brent Edmunds, Monticello, Wis; 17. Jacob Gille, Machesney Park; 18. Mike Ehde, Prairie du Chien, Wis; 19. Billy Baumeister, Janesville, Wis; 20. Steve Dobbratz, Rio, Wis; 21. Shane Morrissey, Cuba City, Wis; 22. Kyle Kirberger, Ramsey, Minn.; 23. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 24. Dave Edwards, Salem, Wis; 25. Andy Evraets, Menomonee Falls, Wis; 26. Shayne Poehnelt, Spring Green, Wis; 27. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 28. Michael Clapper, Dane, Wis; 29. Mark Miller, Columbus, Wis; 30. Craig Phillips, Edgerton, Wis; 31. Tony Brutti, Dyer, Ind.; 32. Nick Nolden, Sun Prairie, Wis; 33. Collin Olson, Hugo, Minn.; 34. Garett Goodwin, Three Oaks, Mich.; 35. Tom Jasinski, Pewaukee, Wis; 36. Casey Strese, Johnson Creek, Wis.


Back to News

Next Event

Star Spangled 76

Rockford Speedway
Saturday, July 4th
Entry Form


Prelude to the Nationals

Slinger Super Speedway
Sunday, July 5th
Entry Form


Top 8 in Points
As of 10/6/19

1 2B Michael Bilderback 615
2 00W Brody Willett 572
3 52W Chad Walen 530
4 51JN Justin Neisius 487
5 13E Nick Egan 470
6 51DN Dale Nottestad 446
7 92B RJ Braun (r) 443
8 49M Jerry Mueller 420

View Full Standings