KAHLER CAPTURES STAR SPANGLED 76 BIG 8 OPENER

2020-07-05

Hotshot Photography

Max Kahler, advancing from his 10th place starting position, claimed victory in the Star Spangled 76 feature event at Rockford Speedway in Loves Park, IL on Saturday Night.

The victory marks Kahler’s first ever Big 8 Series win.

“I just drove my butt off,” Kahler proclaimed in victory lane.

Tom Gille scored 2nd place and Nick Egan took the 3rd position.

Dennis Smith Jr. captured fast time in qualifying with a time of 13.740.

The Big 8 Late Model Series continues to State Park Speedway in Wausau, Wisconsin on Friday, July 24th for the Larry Detjens Memorial.

For more information on the Big 8 Late Model Series, please visit our website at big8latemodels.com or call 815-633-1500.

For up-to-the-minute updates, please “Like” Big 8 Series on Facebook or “Follow" us on Twitter @big8series.

Official Event Results

A-Main  --  1. Max Kahler, Caledonia; 2. Tom Gille, Winnebago; 3. Nick Egan, Kenosha, Wis; 4. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 5. Jeff Wakeman, Streator; 6. Mike Beyer, Machesney Park; 7. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 8. Jacob Nottestad, Stoughton, Wis; 9. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 10. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 11. Jerry Stafford II, South Beloit; 12. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 13. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 14. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 15. Hunter Drefahl, Evansville, Wis; 16. Mike Lloyd, Davis.

 

Heat 01 --  1. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 2. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 3. Tom Gille, Winnebago; 4. Nick Egan, Kenosha, Wis; 5. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 6. Max Kahler, Caledonia; 7. Jeff Wakeman, Streator; 8. Mike Lloyd, Davis.

 

Heat 02 --  1. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 2. Jacob Nottestad, Stoughton, Wis; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Mike Beyer, Machesney Park; 5. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 6. Jerry Stafford II, South Beloit; 7.  Hunter Drefahl, Evansville, Wis; 8. Grant Brown, Prior Lake, Minn..

 

Time Trial --  1. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Max Kahler, Caledonia; 4. Jacob Nottestad, Stoughton, Wis; 5. Tom Gille, Winnebago; 6. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 7. Nick Egan, Kenosha, Wis; 8. Mike Beyer, Machesney Park; 9. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 10. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 11. Mike Lloyd, Davis; 12. Jerry Stafford II, South Beloit; 13. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 14. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 15. Jeff Wakeman, Streator; 16. Hunter Drefahl, Evansville, Wis.


Back to News

Next Event

51st Oktoberfest Race Weekend

LaCrosse Speedway
Saturday, October 10th


Competitors Guide


Entry Blank



Top 8 in Points
As of 10/6/20

1 97N Jacob Nottestad 416
2 17K Max Kahler 397
3 40G Tom Gille 335
4 13E Nick Egan 325
5 91W Jeff Wakeman 277
6 3H Tyler Hromadka 256
7 14B Grant Brown 235
8 13H Mitch Haver 201

View Full Standings