Miller Victorious at Milwaukee

2021-08-30

Jeremy Miller captures victory once again at the historic Milwaukee Mile in West Allis, WI. Miller has claimed victory in two of the three visits to the Mile. Starting 12th, Miller took the lead on lap 8 and continued to power his machine to lap 35 to claim victory.

Rounding out the top five are Austin Nason, Jerry Mueller, Randy Sargent, and Tom Berens. Full Results are listed below.

Only two events remain in the 2021 season for the Big 8 Late Models. The series is back in action October 2nd and 3rd as part of the long running National Short Track Championships at Rockford Speedway.

One week later the 2021 champion will be crowned at the 52nd Oktoberfest Race Weekend at LaCrosse Fairgrounds Speedway.

8/29/2021 - Big 8 Series Results...    Page 1 of 1
Big 8 Late Model
A-Main 01 --  1. Jeremy Miller, Rockford; 2. Austin Nason, Roscoe; 3. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 4. Randy 
Sargent (r), South Beloit; 5. Tom Berens (r), Slinger, Wis; 6. Jesse Bernhagen, Willard, Wis; 7. William Rece, 
Stoughton, Wis; 8. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 9. Travis Rodewald, Manitowoc, Wis; 10. Mitch Haver, West 
Bend, Wis; 11. Jordan DeVoy, Lake Geneva, Wis; 12. John Beinlich, Lincolnshire; 13. Nick Egan, Lomira, Wis; 14. 
Jim Olson, Harvard; 15. Noah Eisenhower, Freeport; 16. Willie Nelson, Solon Mills; 17. Hanna Raley, Fall River, 
Wis; 18. Jake Jump, Pardeeville, Wis; 19. Mike Lloyd, Davis; 20. Tyler Hromadka, Colgate, Wis; 21. Darren Wolke, 
Prior Lake, Minn.; 22. McKayla Adams, Sun Prairie, Wis; 23. Rob Christen, Holmen, Wis; 24. Tom Jasinski, 
Pewaukee, Wis; 25. Jeff Wakeman, Streator; 26. Paul Dygon, Windlake, Wis; 27. Tim Sargent, South Beloit; 28. 
Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 29. Ryan Goldade, Edgerton, Wis; 30. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 31. Zack 
Riddle, Oregon, Wis; 32. Michael Bilderback, South Beloit; 33. Zach Braun, Slinger, Wis(dns); 34. Tyler Schley, 
Colgate, Wis (dns); 35. Casey Johnson, Edgerton, Wis (dns); 36. Gary Krueger, Edgerton, Wis (dns).
Time Trial --  1. Michael Bilderback, South Beloit; 2. Austin Nason, Roscoe; 3. Zack Riddle, Oregon, Wis; 4. 
Jeremy Miller, Rockford; 5. Jesse Bernhagen, Willard, Wis; 6. Travis Rodewald, Manitowoc, Wis; 7. Nick Egan, 
Lomira, Wis; 8. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 9. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 10. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 
11. Randy Sargent (r), South Beloit; 12. John Beinlich, Lincolnshire; 13. Tom Berens (r), Slinger, Wis; 14. Jordan 
DeVoy, Lake Geneva, Wis; 15. William Rece, Stoughton, Wis; 16. Ryan Goldade, Edgerton, Wis; 17. Darren 
Wolke, Prior Lake, Minn.; 18. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 19. Mitch Haver, West Bend, Wis; 20. Tim Sargent, 
South Beloit; 21. Mike Lloyd, Davis; 22. Hanna Raley, Fall River, Wis; 23. Tyler Schley, Colgate, Wis; 24. Jake 
Jump, Pardeeville, Wis; 25. Noah Eisenhower, Freeport; 26. Jim Olson, Harvard; 27. Zach Braun, Slinger, Wis; 28.
 Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 29. Tyler Hromadka, Colgate, Wis; 30. Gary Krueger, Edgerton, Wis; 31. Jeff 
Wakeman, Streator; 32. McKayla Adams, Sun Prairie, Wis; 33. Tom Jasinski, Pewaukee, Wis; 34. Rob Christen, 
Holmen, Wis; 35. Paul Dygon, Windlake, Wis; 36. Willie Nelson, Solon Mills.
    Printed 8/30/2021 7:48:21 AM with ScoreKeeper™ 3.235.003

 


Back to News

Next Event

Oktoberfest Race Weekend

LaCrosse Speedway
October 9th, 2021

Entry Blank


Top 8 in Points
As of 10/4/21

1 X Jon Reynolds Jr. 729
2 49M Jerry Mueller 656
3 13E Nick Egan 607
4 14B Grant Brown 598
5 7H Mitch Haver 534
6 11S Randy Sargent 533
7 99B Tom Berens (r) 508
8 3H Tyler Hromadka 498

View Full Standings