State Park Speedway Results

2016-07-30

Big 8 Late Model Series
A-Main 01 — 1. Michael Ostdiek, Lakeville, Minn.; 2. Jeremy Lepak, Ringle, Wis; 3. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 4.
Michael Bilderback, South Beloit; 5. Rich Schumann, Jr., Portage, Wis; 6. Jeremy Miller, Rockford; 7. Jerry
Mueller, Richfield, Wis; 8. Lyle Nowak, Wausau, Wis; 9. Dillon Hammond, Grand Marsh, Wis; 10. Grant Griesbach,
Waukesha, Wis; 11. Bryan Wrolstad, Fairbault, Minn.; 12. Jared Duda, St Michael, Minn.; 13. Hunter Drefahl,
Evansville, Wis; 14. Cody Kippenhan, Ypsilanti, Mich.; 15. Jacob Zellmer, New Berlin, Wis; 16. Tyler Hromadka,
Brookfield, Wis; 17. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 18. Zach Less, Manchester, Iowa; 19. Jeff Nowak, Weston, Wis;
20. Joel Clossey, Beloit, Wis; 21. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 22. Tory Adams, Madison, Wis; 23. Jerry Brickner,

Heat 01 — 1. Tory Adams, Madison, Wis; 2. Jerry Brickner, Wausau, Wis; 3. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 4. Joel
Clossey, Beloit, Wis; 5. Jared Duda, St Michael, Minn.; 6. Hunter Drefahl, Evansville, Wis; 7. Cody Kippenhan,
Ypsilanti, Mich.; 8. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis.

Qualifying Dash 01 — 1. Lyle Nowak, Wausau, Wis; 2. Jacob Zellmer, New Berlin, Wis; 3. Jeremy Lepak, Ringle,
Wis; 4. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 5. Jeff Nowak, Weston, Wis; 6. Grant Griesbach, Waukesha, Wis; 7. Dillon
Hammond, Grand Marsh, Wis.
Qualifying Dash 02 — 1. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 2. Zach Less, Manchester, Iowa; 3. Michael Bilderback,
South Beloit; 4. Jeremy Miller, Rockford; 5. Rich Schumann, Jr., Portage, Wis; 6. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis;
7. Michael Ostdiek, Lakeville, Minn..

Time Trial — 1. J. Herbst, LaCrosse, Wis; 2. Michael Ostdiek, Lakeville, Minn.; 3. Dillon Hammond, Grand Marsh,
Wis; 4. Jeremy Miller, Rockford; 5. Jeremy Lepak, Ringle, Wis; 6. Rich Schumann, Jr., Portage, Wis; 7. Jeff Nowak,
Weston, Wis; 8. Wayne Freimund, Elkhorn, Wis; 9. Jacob Zellmer, New Berlin, Wis; 10. Michael Bilderback, South
Beloit; 11. Lyle Nowak, Wausau, Wis; 12. Zach Less, Manchester, Iowa; 13. Grant Griesbach, Waukesha, Wis; 14.
Jerry Mueller, Richfield, Wis; 15. Jerry Brickner, Wausau, Wis; 16. Joel Clossey, Beloit, Wis; 17. Bryan Wrolstad,
Fairbault, Minn.; 18. Tory Adams, Madison, Wis; 19. Brody Willett, Alburnett, Iowa; 20. Jared Duda, St Michael,
Minn.; 21. Cody Kippenhan, Ypsilanti, Mich.; 22. Hunter Drefahl, Evansville, Wis; 23. Tyler Hromadka, Brookfield,

Next Event

Champion's Banquet
Forest Hills Lodge
January 11, 2020

Top 5 in Points
As of 10/6/19

1 2B Michael Bilderback 615
2 00W Brody Willett 572
3 52W Chad Walen 530
4 51JN Justin Neisius 487
5 13E Nick Egan 470

View Full Standings