44th Spring Classic

2021-04-17

Official Event Results

Feature --  1. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 2. Nick Egan, Lomira, Wis; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Tom Berens (r), Slinger, Wis; 5. Mike Lloyd, Davis; 6. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 7. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 8. Mitch Haver, West Bend, Wis; 9. Randy Sargent (r), South Beloit; 10. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 11. Jeff Wakeman, Streator; 12. Josh Thiering (r), Machesney Park; 13. Tyler Hromadka, Colgate, Wis; 14. Hunter Drefahl, Evansville, Wis; 15. Jeff Holtz, Franksville, Wis; 16. Jerry Stafford II, South Beloit; 17. William Rece, Stoughton, Wis; 18. Mark Simonsen, Crystal Lake; 19. Willie Nelson, Richmond; 20. Zach Braun, Slinger, Wis; 21. Austin Nason, Roscoe; 22. Mike Beyer, Machesney Park.

Heat 1 --  1. William Rece, Stoughton, Wis; 2. Josh Thiering (r), Machesney Park; 3. Austin Nason, Roscoe; 4. Willie Nelson, Richmond; 5. Jeff Wakeman, Streator; 6. Mark Simonsen, Crystal Lake; 7. Jon Reynolds, Jr., Loves

Heat 2 --  1. Mike Lloyd, Davis; 2. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 3. Randy Sargent (r), South Beloit; 4. Nick Egan, Lomira, Wis; 5. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 6. Jeff Holtz, Franksville, Wis; 7. Jerry Stafford II, South Beloit.

Heat 3 --  1. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 2. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 3. Tom Berens (r), Slinger, Wis; 4. Mitch Haver, West Bend, Wis; 5. Zach Braun, Slinger, Wis; 6. Tyler Hromadka, Colgate, Wis; 7. Hunter Drefahl, Evansville, Wis; 8. Mike Beyer, Machesney Park.

Time Trial --  1. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 2. Nick Egan, Lomira, Wis; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Mike Beyer, Machesney Park; 5. Jeff Holtz, Franksville, Wis; 6. William Rece, Stoughton, Wis; 7. Tom Berens (r), Slinger, Wis; 8. Randy Sargent (r), South Beloit; 9. Austin Nason, Roscoe; 10. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 11. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 12. Willie Nelson, Richmond; 13. Mitch Haver, West Bend, Wis; 14. Mike Lloyd, Davis; 15. Josh Thiering (r), Machesney Park; 16. Zach Braun, Slinger, Wis; 17. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 18. Mark Simonsen, Crystal Lake; 19. Tyler Hromadka, Colgate, Wis; 20. Jerry Stafford II, South Beloit; 21. Jeff Wakeman, Streator; 22. Hunter Drefahl, Evansville, Wis.

 


Back to results

Next Event

Clash at the Downs

Hawkeye Downs Speedway
Friday, June 4th


Top 8 in Points
As of 4/25/21

1 2N Dale Nottestad 231
2 X Jon Reynolds Jr. 203
3 99B Tom Berens (r) 195
4 13E Nick Egan 180
5 49M Jerry Mueller 169
6 21L Mike Lloyd 157
7 11s Randy Sargent (r) 150
8 84V Jacob Vanoskey 149

View Full Standings