45th Spring Classic

2022-04-23

4/23/2022 - Big 8 Series Results...                                                                                                   Page 1 of  1

Big 8 Late Model

Feature --  1. Max Kahler, Caledonia; 2. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 3. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 4. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 5. Jim Olson, Harvard; 6. Franc Beldowski, Rockford; 7. Stephen Scheel, Lake Mills, Wis; 8. William Rece, Stoughton, Wis; 9. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 10. Willie Nelson, Solon Mills; 11. Adam Cartwright, Rockford; 12. Jerry Stafford II, South Beloit; 13. Mike Beyer, Machesney Park; 14. Owin Giles, New Market, Minn.; 15. Jayden Dahlberg (r), South Beloit; 16. Brandon Laing (r), South Beloit; 17. Austin Nason, Roscoe; 18. Kody King (r), Clear Lake, Iowa; 19. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 20. Randy Sargent, South Beloit; 21. Mark Simonsen, Crystal Lake; 22. Josh Thiering, Machesney Park; 23. John Beinlich, Lincolnshire; 24. Mitch

Last Chance --  1. Mitch Haver, West Bend, Wis; 2. Stephen Scheel, Lake Mills, Wis; 3. Willie Nelson, Solon Mills; 4. Kody King (r), Clear Lake, Iowa; 5. Jayden Dahlberg (r), South Beloit; 6. Brandon Laing (r), South Beloit; 7. Mark Simonsen, Crystal Lake; 8. Hanna Raley, Fall River, Wis; 9. Brian Allen (r), Marion, Iowa.

Heat 01 --  1. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 2. Max Kahler, Caledonia; 3. Randy Sargent, South Beloit; 4. Adam Cartwright, Rockford; 5. Brandon Laing (r), South Beloit; 6. Kody King (r), Clear Lake, Iowa; 7. Hanna Raley, Fall River, Wis.

Heat 02 --  1. Mike Beyer, Machesney Park; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 4. Josh Thiering, Machesney Park; 5. Mitch Haver, West Bend, Wis; 6. Jayden Dahlberg (r), South Beloit; 7. Brian Allen (r), Marion, Iowa.

Heat 03 --  1. William Rece, Stoughton, Wis; 2. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 3. Austin Nason, Roscoe; 4. Jim Olson, Harvard; 5. Willie Nelson, Solon Mills; 6. Mark Simonsen, Crystal Lake.

Heat 04 --  1. Jerry Stafford II, South Beloit; 2. Owin Giles, New Market, Minn.; 3. Franc Beldowski, Rockford; 4. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 5. Stephen Scheel, Lake Mills, Wis; 6. John Beinlich, Lincolnshire.

Time Trial --  1. Max Kahler, Caledonia; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Austin Nason, Roscoe; 4. Franc Beldowski, Rockford; 5. Randy Sargent, South Beloit; 6. Mitch Haver, West Bend, Wis; 7. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 8. Stephen Scheel, Lake Mills, Wis; 9. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 10. Casey Johnson, Edgerton, Wis; 11. Willie Nelson, Solon Mills; 12. Owin Giles, New Market, Minn.; 13. Adam Cartwright, Rockford; 14. Josh Thiering, Machesney Park; 15. William Rece, Stoughton, Wis; 16. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 17. Kody King (r), Clear Lake, Iowa; 18. Jayden Dahlberg (r), South Beloit; 19. Jim Olson, Harvard; 20. Jerry Stafford II, South Beloit; 21. Brandon Laing (r), South Beloit; 22. Mike Beyer, Machesney Park; 23. Mark Simonsen, Crystal Lake; 24. John Beinlich, Lincolnshire; 25. Hanna Raley, Fall River, Wis; 26. Brian Allen (r), Marion, Iowa.


Back to results

Next Event

TBD

2022 Champions Awards Banquet

Forrest Hills Lodge - Loves Park, IL

 


Top 8 in Points
As of 10/12/2022

Rank Car # Driver Points
1 2n Dale Nottestad 791
2 X Jon Reynolds, Jr. 761
3 49m Jerry Mueller 740
4 15r William Rece (r) 728
5 61b Franc Beldowski 588
6 11s Randy Sargent 568
7 6g Owin Giles 551
8 4s Stephen Scheel 474

View Full Standings