Oktoberfest Race Weekend

2022-10-08

Big 8 Late Model

A-Main 01 --  1. Jacob Goede, Carver, Minn.; 2. Steve Bachman, Sparta, Wis; 3. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 4. Randy Sargent, South Beloit; 5. Mike Carlson, West Salem, Wis; 6. Jackson Lewis, Elko New Market, Minn.; 7. Ryan Kamish, Farmington, Minn.; 8. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 9. Jeremy Miller, Rockford; 10. Franc Beldowski, Rockford; 11. Adam Bendzick, Prior Lake, Minn.; 12. Ryan Varner, Mayer, Minn.; 13. Jesse Bernhagen, Willard, Wis; 14. Stephen Scheel, Lake Mills, Wis; 15. William Rece (r), Stoughton, Wis; 16. Bryan Wrolstad, Fairbault, Minn.; 17. Owin Giles, New Market, Minn.; 18. Dusty Mann, Elko, Minn.; 19. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 20. Jason Stark, Wisconsin Dells, Wis; 21. Ridge Oien, Bloomington, Minn.; 22. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 23. Joseph Scholze, Holmen, Wis; 24. Zach Braun, Slinger, Wis; 25. Mitch Haver, West Bend, Wis; 26. Darren

"B" Feature --  1. Thayran Rezin, Tomah, Wis; 2. Mitch Haver, West Bend, Wis; 3. Dusty Mann, Elko, Minn.; 4. Ridge Oien, Bloomington, Minn.; 5. Jason Erickson, Fort Atkinson, Wis; 6. Zach Braun, Slinger, Wis; 7. Willie Nelson, Richmond; 8. Darren Wolke, Prior Lake, Minn.; 9. Joseph Scholze, Holmen, Wis; 10. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 11. Hanna Raley, Fall River, Wis; 12. Dan Heying, Watertown, Wis; 13. McKayla Adams, Sun

Qualifying Feature 1 -- 1. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 2. Jesse Bernhagen, Willard, Wis; 3. William Rece (r), Stoughton, Wis; 4. Stephen Scheel, Lake Mills, Wis; 5. Franc Beldowski, Rockford; 6. Adam Bendzick, Prior Lake, Minn.; 7. Jacob Goede, Carver, Minn.; 8. Bryan Wrolstad, Fairbault, Minn.; 9. Ryan Kamish, Farmington, Minn.; 10. Zach Braun, Slinger, Wis; 11. Ridge Oien, Bloomington, Minn.; 12. Willie Nelson, Richmond; 13. Joseph Scholze, Holmen, Wis; 14. Andy Buhrow, Bangor, Wis; 15. Barry Tanner Jr, Bloomington, Minn.; 16. Gib Scharpf, West Salem, Wis; 17. Riley Stenjem, Stoughton, Wis; 18. Jason Stark, Wisconsin Dells, Wis; 19. Zack Riddle, Oregon,

Qualifying Feature 2 --  1. Owin Giles, New Market, Minn.; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Mike Carlson, West Salem, Wis; 4. Steve Bachman, Sparta, Wis; 5. Jeremy Miller, Rockford; 6. Ryan Varner, Mayer, Minn.; 7. Jackson Lewis, Elko New Market, Minn.; 8. Randy Sargent, South Beloit; 9. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 10. Mitch Haver, West Bend, Wis; 11. Dusty Mann, Elko, Minn.; 12. Jason Erickson, Fort Atkinson, Wis; 13. Darren Wolke, Prior Lake, Minn.; 14. Dan Heying, Watertown, Wis; 15. McKayla Adams, Sun Prairie, Wis; 16. Hanna Raley, Fall River, Wis; 17. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 18. Michael Haggar, Hanover, Minn.; 19. Thayran Rezin, Tomah, Wis.

Time Trial --  1. Jacob Goede, Carver, Minn.; 2. Jeremy Miller, Rockford; 3. Adam Bendzick, Prior Lake, Minn.; 4. Mike Carlson, West Salem, Wis; 5. Bryan Wrolstad, Fairbault, Minn.; 6. Steve Bachman, Sparta, Wis; 7. Zack Riddle, Oregon, Wis; 8. Jackson Lewis, Elko New Market, Minn.; 9. Franc Beldowski, Rockford; 10. Randy Sargent, South Beloit; 11. Ryan Kamish, Farmington, Minn.; 12. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 13. Jesse Bernhagen, Willard, Wis; 14. Ryan Varner, Mayer, Minn.; 15. Jason Stark, Wisconsin Dells, Wis; 16. Michael Haggar, Hanover, Minn.; 17. Stephen Scheel, Lake Mills, Wis; 18. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 19. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 20. Owin Giles, New Market, Minn.; 21. Gib Scharpf, West Salem, Wis; 22. Adam Oxborough, Montgomery, Minn.; 23. Zach Braun, Slinger, Wis; 24. Thayran Rezin, Tomah, Wis; 25. William Rece (r), Stoughton, Wis; 26. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 27. Riley Stenjem, Stoughton, Wis; 28. Mitch Haver, West Bend, Wis; 29. Ridge Oien, Bloomington, Minn.; 30. Darren Wolke, Prior Lake, Minn.; 31. Willie Nelson, Richmond; 32. Jason Erickson, Fort Atkinson, Wis; 33. Joseph Scholze, Holmen, Wis; 34. Hanna Raley, Fall River, Wis; 35. Andy Buhrow, Bangor, Wis; 36. McKayla Adams, Sun Prairie, Wis; 37. Barry Tanner Jr, Bloomington, Minn.; 38. Dan Heying, Watertown, Wis; 39. Dusty Mann, Elko, Minn..

            Printed 10/11/2022 8:19:16 PM with ScoreKeeper™ 3.235.003


Back to results

Next Event

TBD

2022 Champions Awards Banquet

Forrest Hills Lodge - Loves Park, IL

 


Top 8 in Points
As of 10/12/2022

Rank Car # Driver Points
1 2n Dale Nottestad 791
2 X Jon Reynolds, Jr. 761
3 49m Jerry Mueller 740
4 15r William Rece (r) 728
5 61b Franc Beldowski 588
6 11s Randy Sargent 568
7 6g Owin Giles 551
8 4s Stephen Scheel 474

View Full Standings