Star Spangled 76

2020-07-04

Official Event Results

A-Main  --  1. Max Kahler, Caledonia; 2. Tom Gille, Winnebago; 3. Nick Egan, Kenosha, Wis; 4. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 5. Jeff Wakeman, Streator; 6. Mike Beyer, Machesney Park; 7. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 8. Jacob Nottestad, Stoughton, Wis; 9. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 10. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 11. Jerry Stafford II, South Beloit; 12. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 13. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 14. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 15. Hunter Drefahl, Evansville, Wis; 16. Mike Lloyd, Davis.

 

Heat 01 --  1. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 2. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 3. Tom Gille, Winnebago; 4. Nick Egan, Kenosha, Wis; 5. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 6. Max Kahler, Caledonia; 7. Jeff Wakeman, Streator; 8. Mike Lloyd, Davis.

 

Heat 02 --  1. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 2. Jacob Nottestad, Stoughton, Wis; 3. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 4. Mike Beyer, Machesney Park; 5. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 6. Jerry Stafford II, South Beloit; 7.  Hunter Drefahl, Evansville, Wis; 8. Grant Brown, Prior Lake, Minn..

 

Time Trial --  1. Dennis Smith, Jr, South Beloit; 2. Jon Reynolds, Jr., Loves Park; 3. Max Kahler, Caledonia; 4. Jacob Nottestad, Stoughton, Wis; 5. Tom Gille, Winnebago; 6. Dale Nottestad, Cambridge, Wis; 7. Nick Egan, Kenosha, Wis; 8. Mike Beyer, Machesney Park; 9. Jacob Vanoskey, Hartford, Wis; 10. Grant Brown, Prior Lake, Minn.; 11. Mike Lloyd, Davis; 12. Jerry Stafford II, South Beloit; 13. Jerry Mueller, Richfield, Wis; 14. Tyler Hromadka, Brookfield, Wis; 15. Jeff Wakeman, Streator; 16. Hunter Drefahl, Evansville, Wis.


Back to results

Next Event

51st Oktoberfest Race Weekend

LaCrosse Speedway
Saturday, October 10th


Competitors Guide


Entry Blank



Top 8 in Points
As of 10/6/20

1 97N Jacob Nottestad 416
2 17K Max Kahler 397
3 40G Tom Gille 335
4 13E Nick Egan 325
5 91W Jeff Wakeman 277
6 3H Tyler Hromadka 256
7 14B Grant Brown 235
8 13H Mitch Haver 201

View Full Standings